به فکر هوای گرگان هم باشیم

امسال در بسیاری از شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور شاهد سال بسیار بغرنجی به لحاظ زیست محیطی و آلودگی های آب و هوا بودیم که شاید در سالهای آتی وضعیت بدتری هم اتفاق بیفتد(در صورتی که مدیریت کلانشهرها به مانند سالیان اخیر باشد)؛ هر چند که بسیاری این شرایط پیش آمده را به عرضه سوختهای تولیدی در پتروشیمی و عدم توجه به توسعه و روان سازی حمل و نقل عمومی کلانشهرها و... می دانند که به نظر می‌رسد این دو مورد به واقع نقش اولی داشته‌اند.

علت دیگر هم که مطمئنا نقش اصلی دارد وضعیت خودروهای دارای نقص فنی در حال تردد در سطح شهر است که این موضوع حتی در شهری مثل گرگان هم مشکل ساز شده است چه رسد به کلانشهرهایی چون تهران و اهواز و مشهد و اصفهان و ...

خوشبختانه در برخورد و فرهنگ سازی و اعمال قانون در خصوص عبور و مرور در شهرها کارهای خوبی انجام شده است که یکی از این موارد که می‌تواند با آن برخورد صورت گیرد توقیف وسایل نقلیه آلوده ساز باشد که با کمال تاسف به راحتی از جلوی مامورین راهنمایی و رانندگی عبور می‌کنند و گازهای سمی را در درجه اول به ریه‌های این عزیزان وارد می‌سازند. باید توجه داشت که در این موضوع سهم شهرداری ها در روانه کردن اتوبوسهای دارای نقص فنی کم نیست؛ از آنجایی که گرگان هم با رشد سالهای اخیر آن و توسعه خیابان ها و معابر بعضی روزها به خصوص در اوج سرما شاهد هوای ناسالم بوده بجاست که مسئولین شهری دریافت سوخت پاک را از وزارت نفت برای گرگان مطالبه کنند و نیز خودروهای سطح شهر و اتوبوسهایی که ضمن آلوده کردن هوا از تخلیه روغن سوخته در معابر هراسی ندارند را مدیریت نمایند که اگر از امروز چاره ای نیاندیشیم در آینده ای نه چندان دور برای گرگان سبز هم بحرانها غیر قابل کنترل خواهند بود. بحرانهایی که این روزها با توجه به لطماتی که از هر سو بر جنگلها و عرصه های طبیعی استان گلستان و گرگان در حال وارد شدن است چندان دور از ذهن نخواهد بود.

/ 1 نظر / 26 بازدید
زیتون

رکن سوم بهداشت روان ، نبایدغذای استرس زا خورد(پیغمبر:ریشه همه بیماری هااسترس است/به نقل ازشیخ حسین انصاریان ازتلوزیون)بجای نان لواش،تافتون وباگت نان سبوس دار جو،سنگک وبربری استفاده کنیم چای،نوشابه،قندوشکر،شیرینی قنادی،موز وگیلاس که سمی وغیرارگانیک می باشند استرس زاهستندپرهیز کنیم چون کمخون کننده اند وبچه ها باید بدلیل رشد تا 18سالگی غذای خون سازبخورند جمشیدخدادادی (غذاهای ممنوعه= تنیدگی زا):چای، قند و شكر، شیرینی جات قنادی، هر چیزی كه با قند و شكر تهیه می شود. سرخ كردنی، فریز شده، زودپز شده. سس، رب، شور، ترشیجات سركه، نمك زیاد، لبنیات صنعتی ، مرغ و تخم مرغ ماشینی، غذاهای چرب و پرحجم، ماكارونی و لازانیا، كلیه غذاهای ساندویچی و فست فود ، همراه غذا مایعات. دوغ و نوشابه های ضنعتی، آب یخ، بستنی، تنقلات م صنوعی، قهوه، نسكافه، غذای پخته شده با مایكروفرو زود پز. تند و سریع غذا خوردن، پرخوری و خوب نجویدن غذا ، عصبیت و استرس هنگام غذا خوردن ، بی نظم بودن در غذا و هر غذایی که با طبع و مزاج شما سازگاری ندارد .