دیواری به درازای تاریخ

دیواری به درازای تاریخ

ظاهرا اردیبهشت به ماه یادآوری یکی از مواریث نیاکان ملتی بزرگ تبدیل شده! پیمایش دیوار تاریخی گرگان که طی چند سال اخیر در روز 27 اردیبهشت و به همت یکی از مسئولین علاقمند به تاریخ گرگان انجام می‌شد این ماه را به ماه میراث فرهنگی گرگان‌زمین تاریخی کرده است.

دیوار تاریخی گرگان که گنجینه ای به درازای بیش از 200 کیلومتر است و سالهای سال کمتر کسی از وجود آن خبردار بود؛ حال حساب این بی‌اطلاعی را به هر علتی می‌توان ربطش داد که شاید مهمترین آن درگیربودن ایرانیان با موضوعاتی باشد که در نتیجه ضعف دولت مرکزی طی 300-400 سال اخیر به آنها تحمیل کرده‌اند همچون تعیین مرزهای جعلی و تحمیلی برای ایران تاریخی و بزرگ از طرف استعمارگران و به تبع آن و در سویی ناآگاهی و عدم اطلاع‌رسانی به مردم ساکن در طول مسیر و استفاده از مصالح دیوار به عنوان مصالح ساخت مسکن خود اشاره کرد!!

اما از حدود 4 الی پنج سال پیش و در حالی که بسیاری از مورخین این دیوار را چیزی جز افسانه نمی‌پنداشتند! یکی از فرزندان خلف این دیار که با توجه به عرق خود به تاریخ و فرهنگ این سرزمین باستانی، با یادآوری و روکردن اسنادی از این هویت غیرقابل انکار و عظیم بشری و این میراث عظیم ایران زمین (دیوار بلند دفاعی گرگان) که بلندترین دیوار آجری جهان است؛ دوباره ذهن‌ها را به سمت آن سوق داد..

با مطرح شدن دوباره نام و عظمت بی‌مثالی که این دیوار داشته و با وجود اینکه کاوشهای خوبی در طول مسیر اعم از کاوشها در منطقه آتشکده به عنوان انتهایی‌ترین نقطه که تا امروز کشف شده و تپه‌های تاریخی و دست‌ساز انجام شده، انتظار اقدامی هر چند نمادین که بازسازی چند کیلومتری در طول مسیر است، از سوی دستگاه متولی انتظار زیادی نیست که البته تا به امروز اقدامی درخور و عملی با این مختصات از سوی ایشان دیده نشده است.

خوشبختانه امروز مسئولین ارشد استانی حداقل به صورت زبانی و نه عملی و بعضاً حتی مسئولین کشوری که به استان سفر می‌کنند، به این سند دیرین هویت ملت ایران اشاره دارند. گنجینه عظیمی که در صورت اهمیت دادن به آن منبع عظیم و سرشاری جهت جذب گردشگران خواهد شد.

/ 3 نظر / 17 بازدید
آذربايجان مدنيّتي

سلام با شعري از حاج آقا مسعود ابراهيمي خطاب به آقاي افشار در "آذربايجان مدنيّتي" منتظر حضور حضرتعالي و اعلام نظر ارزشمندتانم. ارادتمند حامد

موذن

سلام در وبلاگ گالیکش شهر زیبای طبیعت غیبت معنا دار مسئولین استان در همایش ملی صنعت گردشگری گلستان در پارک ملی گلستان گالیکش را بخوانید

خورشیدی

تشکر آریو عزیز