زلزله؛ شمال تا جنوب...

زلزله؛ شمال تا جنوب...

طی کمتر از یکسال اخیر با رخ دادن زلزله های بوشهر و سراوان سومین و چهارمین زلزله در کشور اتفاق افتاده که هر بار با تلفات انسانی و خسارات مالی فراوان روبرو بوده و با هر بار رخ دادن زلزله‌ها موجی از وحشت از تکرار زلزله در جای جای میهن به راه می‌افتد.

هر چند که پیش از این هم با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان همیشه احتمال روی دادن زلزله در هر جایی وجود داشته ولی این بار با زلزله‌هایی که با فواصل کم از هم در شمالغرب و شرق و جنوب و آخرین آن در جنوب شرق اتفاق افتاده این مساله در ذهن ایرانیان است که در کمتر از چند ماه دیگر کدام منطقه باید تکانی به این اندازه را تجربه کند؟!

البته تجربه زلزله‌های اخیر نشانگر آن است که زلزله صرفا در مناطقی که از ساخت و سازهای قدیمی و بعضا خشت و گلی برخوردار بوده‌اند خسارات بیشتری بجا گذاشته و در همین مناطق ساختمانهایی با رعایت حداقل اصول و ضوابط کمترین خسارت را متحمل بوده‌اند.

و البته از بد حادثه زلزله‌های اخیر درست در مناطقی اتفاق افتاده‌اند که بیشترین سطح بافت فرسوده را داشته است.

حال تصور رخ‌دادن زلزله‌ای مشابه در نزدیکی یکی از شهرهایی که در آن زندگی می‌کنیم و نیم‌نگاهی به شرایط ساخت و ساز انجام شده در این شهرها کمی نگرانی را بیش از پیش خواهد کرد و اینجاست که وظیفه دستگاه‌ها و نهادهای متولی در اقدامی عاجل در جلوگیری از پیشرفت ساخت و سلزهای حاشیه‌ای در تپه‌ها و مناطق پرشده با خاک دستی و غیره را بیشتر می‌سازد. آنجا که وقوع زلزله و متعاقب آن تخریب سازه‌های نامتعارف ساخته شده نه بر گردن سازندگان آن بلکه کوتاهی انجام شده توسط مسئولین امر در جلوگیری از این دست ساخت و سازها خواهد بود.

در همین شهرهای استان گلستان و شهر گرگان دقیقاً روی تپه‌های رسی و مناطق مستعد زمین لغزش حتی این روزها با وجود مسایلی که شاهدش هستیم همچنان شاهد ساخت و سازهای کوتاه و بلندی هستیم که در صورت عدم انجام این ساخت و سازهای غیراصولی و حتی اصولی!! می‌تواند موقعیتی بسیار مناسب جهت احداث بوستان و پردیس جهت مواقع آرامش؛ و بهره‌برداری از این ظرفیت در هنگام رخ دادن بلایای طبیعی و بخصوص زلزله برای امداد و نجات باشد.

موضوعی که متاسفانه برغم هشدارهای کارشناسان در نهایت بی‌توجهی از کنار آن رد می‌شویم و شاید این بار با رخ دادن زلزله‌ای در هر منطقه‌ای که فاقد این نگاه به زمین و خاک بوده باشند، شاهد وقوع فاجعه‌ای عظیم تر از زهان خراسان و ورزقان آذربایجان‌شرقی و این بار در بوشهر و سراوان و باز هم شاید بدتر از نمونه‌های هولناک‌تر قبل از آن باشیم.

/ 5 نظر / 10 بازدید
آرش

در مناطقی که اخیرا زلزله اتفاق افتاده این مورد را می توان یافت که این مناطق بیشتر به شکل صحرا است اما در شهری مانند گرگان که نقشه توپوگرافی آن نشان دهنده سطح ناهموار و به شکل پستی و بلندی است اگر سازه های محکمی نداشته باشیم و نظارت به صورت دقیق انجام نشود و ساختمان ها اصولی ساخته نشود باید شاهد حوادث به مراتب بدتر باشیم زیرا نیروی زلزله در قسمت های بالا آمده شهر بیشتر است.

موذن

سلام با تقدیم بهترین آرزوها با دومطلب : جاده مرگ و غار کیارام قدیمی ترین زیستگاه بشر به روز و منتظر نگاه سبزتان هستم

محمدخانی

با سلام وعرض خسته نباشی با مطلبی تحت عنوان گلستان مهد رشته های مختف ورزشی در خدمتم[گل][گل][گل]

گنجی

سلام بر شما جناب مصلحی گرامی خدا قوت جالب بود اما کو گوش شنوا و چشم بینا منتظریم یکی بیاد و ما را از خواب غقلت بیدار نماید خوابی که با این زلزله ها بیداری ندارد!!!!!!!!!!!!!!! شاد باش و دیرزی

علي تجري

واقعا حادثه تلخي بود غم از دست دادن هموطنان بسيار سخت و دردآور است [گل] بروزم با مطلب جديد منتظر حضورتم.. [گل]