سرگرمی به قیمت حیوان آزاری؟

با گذشت زمان و رشد و گسترش شهرنشینی مصرف‌زده به صورت امروز نوع تفریحات تغییر کرده است از سالنهای سینما و نمایش و تئاتر تا شهربازی‌ها... یکی از این تفرجات که طی سالهای اخیر رواج یافته و در چندین نوبت هم برگزار شده است نمایشهایی تحت عنوان سیرک با حضور حیوانات رام شده است. اینکه این دست نمایش ها چقدر مفرح است کاری به آنها ندارم ولی اینگونه کارها به هیچ وجه در سنتهای ایرانی و اسلامی ما جایی ندارد و از آن بالاتر اینکه در اینگونه مراسمات که با شادی برخی حضار همراه است در حالی است که قسمتی از بدن جانداری تحت شعله های آتش قرار میگیرد و یا سیخی در بدن حیوان فرو می رود و یا حیوان اسیر در قفس مجبور به انجام حرکاتی برخلاف ذات خلقت خود می‌شود که عده‌ای شادمانه شوند. این را گفتم نه فقط برای اینکه از حیوان‌آزاری گله کرده باشم؛ بلکه برای این گفتم که تا زمانی که شادی و سرگرمی ما با آزار دادن جانداری همراه باشد چنین معرکه‌هایی هم با توجه به عدم نظارت متولیان امر برگزار خواهد شد و البته اینها نشانه خوبی در انسانیت ما نیست و لازم است بازنگری و رجوعی به گذشته خود انجام دهیم که سرگرمی‌هایمان چگونه بود که روابط و متعاقب آن رفتارهای انسانی میان ما در جامعه حاکم بود.

هرچند که نمی توان تمامی آن سرگرمی ها را امروز توصیه و انجام داد ولی سینما و سالنهای نمایش و پارکهایی که محل تفرجات امروزی هستند بهترین جایگزین برای این نمایش های حیوان آزاری است.

/ 4 نظر / 20 بازدید
فرسانه فيجاني

واقعا خجالت آوره كه ما ايرانيها انقدر بيرحم شديم و از هيچ عملي زشتي در مورد حيوانات ابايي نداريم از سگ كشي گرفته تا گذاشتن سگهاي زنده به عنوان غذا در قفس شيرها![وحشتناک][افسوس]

علی تجری

پست خوبی بود میتونه این مطالب گوش زدی برای افرادی باشه که چنین کاری میکنن [گل]

علی تجری

پست خوبی بود میتونه این مطالب گوش زدی برای افرادی باشه که چنین کاری میکنن [گل]

محمد مرادپور

سلام پستی به مناسبت روز جهانی محیط زیست آماده کردم،خوشحال میشم نظر شما رو بدونم. پیشاپیش از حضورتون تشکر می کنم[گل]