سکوت وبلاگی!

وبلاگنویسی پیش از ظهور شبکه های اجتماعی به نوعی مهم ترین کانال ارتباطی بین افرادی بود که به اینترنت دسترسی داشتند ولی پس از شبکه‌های اجتماعی از میزان گرایش افراد جدید به این حوزه کاسته شده است و البته کسانی هم که مانده‌اند جای طرح دلمشغولی‌های خود را فقط و فقط در بین حاضرین در شبکه‌های اجتماعی نمی‌یافتند! چه آنکه بسیاری از این شبکه‌ها فارغ از مزایای آن در ارتقاء فرهنگ گفتگو و تضارب آراء، نقش فست فود در برابر غذاهای سنتی را دارند که با اینکه سیر می‌کنند ولی امراض فراوانی هم دارند. به هر روی چندان به این شبکه‌ها نمی‌پردازم و  وجود شبکه‌های اجتماعی شاید جزء لاینفک عصر ارتباطات باشند. اما این روزها آنچه ذهنم را مشغول کرد این بود که جشنواره وبلاگنویسی که هر ساله به مناسبت روز گرگان برگزار می‌شود امسال نیز طبق تقویم!! به همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری گرگان برگزار می شود ولی نکته مهم آن این است که با توجه به گذری که در وبلاگهای گرگانی و غیره داشتم شاهد رکود بی‌سابقه نویسندگان توانمند این عرصه بودم که واقعا موجب حزنی در من شد! چه بسیار افراد توانمندی که زمانی عاشقانه و پیش از اینجانب قلم می زدند و امروز کناره گرفته اند. هر چند که باز هم ذکر این بد نیست که بگویم بسیاری از جمله این نگارنده ممکن است در برهه‌ای از زمان به علل مختلف قادر به بروزرسانی وبلاگ نباشم ولی اینکه بهترین وبلاگهای استان که فعالانه حضور داشتند هم در سکوتی بیش از یک سال قرار داشته باشند جای تامل دارد.

مهم ترین مساله ای که انگیزه های وبلاگنویسان را کاهش داده عدم توجه به نقطه نظرات شهروندان صاحب نظر و فرهیخته می تواند باشد که نمود آن وبلاگنویسان هستند که از این عرصه برای طرح اندیشه های خود استفاده می بردند و وقتی با بی‌توجهی و عدم اهتمام مدیران شهری برخورد می کنند میل به نگارش خود را از دست می‌دهند.

حال با همه این اوصاف جای این سوال است که در جشنواره وبلاگنویسی روز گرگان با موضوعاتی که داده اند چه تعداد مطالب و پستهای وبلاگنویسان فعال در موضوعات ذکر شده وجود دارد؟مگر غیر از این است که با بی توجهی صورت گرفته طی یکی دو سال گذشته تعداد افراد فعال دارای انگیزه و صاحب قلم به شدت کاهش یافته است؟

به هر صورت امیدوارم جشنواره سال آینده با حضور مطالب صاحبان قلم و دوستداران شهر محبوبمان گرگان پررونق باشد که در سکوت آنها افتخاری برای شهر به بار نخواهد آمد.

/ 2 نظر / 18 بازدید
موذن

سلام با مطلب عشقی کم نظیر در سایه همتی بلند به روز و منتظر نگاه سبزتان هستم شادوتندرست باشید

یاسمن

امیدوارم امسال به انتقادات و پیشنهاد ات نهفته در مطالب بیشتر دقت کنن