آشوراده؛ تنها جزیره ایرانی دریای خزر

آشوراده؛ تنها جزیره ایرانی دریای خزر

خبرگزاری مهر: جزیره آشوراده در حاشیه ساحل بندرترکمن از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه‌ای باریک موسوم به تنگه چپق اوغلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می شود. این جزیره در برخی منابع تاریخی به عنوان مجمع الجزایر آشوراده که متشکل از سه جزیره بوده، آمده است که گفته می شود با بالا آمدن سطح آب هر دو جزیره کوچک انتهای آن در آب فرو رفته و در حال حاضر تنها یک جزیره باقی مانده است.

آشوراده

آشوراده که نقطه عطفی در گردشگری شمال به ویژه گلستان خواهد بود، با اجرای طرح گردشگری آرزوی دیرینه مردم استان را برآورده و نماد صنعت گردشگری گلستان به شمار می رود.
بحث جدایی جزیره آشوراده همواره مطرح بوده تا اینکه با سفر سوم دولت به گلستان و تشکیل کارگروه توسعه گردشگری آشوراده، برای همیشه به این بحث و اختلاف بین مازنی‌ها و گلستانی‌ها خاتمه داده شد و آشوراده به عنوان جزیره جدایی ناپذیر از گلستان به نام این استان ثبت شد.
با انجام فراخوان جذب سرمایه گذار، سرمایه گذار این طرح بزرگ مشخص شد و قرار است همزمان با جذب اعتبارات لازم به منظور تامین زیرساخت های لازم منطقه اعم از جاده، آب، برق، گاز و ...، این پروژه گردشگری - شیلاتی به نحو مطلوبی فرآیند کاری خود را طی کند و باعث رونق بیشتر فعالیت گردشگری در گلستان گردد.
مساحت طرح گردشگری آشوراده را 380 هکتار است و این مقدار مورد تایید کارگروه قرار گرفت و برای طرح بزرگ گردشگری هزار و 357 میلیارد ریال سرمایه گذاری می شود.
با ایجاد زیرساخت های گردشگری در این جزیره، زمینه های حداکثری جذب گردشگر در استان گلستان فراهم خواهد شد.
همزمان با اولین سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان گلستان در سال 84، مطالعه امکان سنجی جزیره آشوراده انجام شد که در جلسه هیئت وزیران به عنوان سایت گردشگری پیشنهاد و مورد تائید قرار گرفت و در سفر دوم ریاست جمهوری این منطقه بعنوان منطقه نمونه گردشگری تایید شد و در سفر سوم نیز تمامی اختیارات مربوط به جزیره آشوراده به استاندار گلستان تفویض شد و کارگروه زیربنایی وزارتخانه ای نیز تشکیل شد.
وسعت اولیه جزیره آشوراده حدود 1200 هکتار است و اکنون تنها 400 هکتار آن قابل استفاده و برنامه ریزی است.
جزیره آشوراده با آب و هوای معتدل در غرب بندرترکمن قرار دارد و تا سالها قبل با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سکنه داشته‌ است که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه ‌وری و ماهیگیری مشغول بوده‌اند اما با وقوع سیل در سال 1372 این جزیره خالی از سکنه شد.
پوشش گیاهی جزیره، بوته‌های تمشک، نوعی خار خود رو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره زندگی می کنند.
در حال حاضر سهم گلستان در ارزش افزوده بخش گردشگری یک درصد است که با اجرای طرح گردشگری از جمله رونق گردشگری آشوراده این سهم می تواند در اقتصاد استان افزایش یابد.
 -----------------------------------------------------------------------------
از همین خبرگزاری در مورد نوروز و دیدینی های استان میخوانید:
/ 19 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیه گلبینی مفرد

پست(6)اعتراض نامه ای به دوست بزرگ آپ هستم با این مطلب بی شک منتظر نظرتون هستم دغدغه روز است ، حرف من و شماست منتظرتونم

گنجی

سلام بر شما ایام به کام، خدا قوت ممنون از شما شاد باش و دیرزی

پژواک

سلام و عرض ارادت [گل][گل][گل]

مديروبلاگ

باعرض سلام وخسته نباشدمنتظرحضورگرم شما دروبلاگ سيدحمزه حسيني هستيم خوشحال ميشويم ماراازنظرات ارزشمندتان بهره مندكنيد.باسپاس

موذن

سلام چگونه به خزان گرائید بهار بی بدیل خلقت چگونه درد برجان دردانه خلقت نشست چگونه سیلی نابکار برسیمای قرآن کبودی برجای گذاشت چگونه آن تازیانه ، بازوی عترت را شکست و چگونه . . . کجاست آن منتقم زخم کوچه های غریب و بی وفای مدینه سالروز شهادت غریبانه مظلومه اهل بیت بی بی دو سرا ، حضرت فاطمه زهرا (س) برشیفتگان عترت فاطمی و مهر علوی تسلیت باد

سید علیرضا رئیسی گرگانی

سلام و عرض ادب و احترام دارم محضر شما ایام فاطمیه (س) تسلیت باد دیگر آن خنده‌ی زیبا به لب مولا نیست همه هستند ولی هیچ کسی زهرا نیست قطره‌ی اشک علی تا به ته چاه رسید چاه فهمید که کسی همچو علی تنها نیست *********** شهادت حضرت فاطمه(س) تسلیت باد.

علی نصیبی-وبلاگ گرگان ما

از فردا دوشنبه 26 فروردین ثبت نام کاندیداهای حضور در شورای شهر آغاز خواهد شد. در این بین علی نصیبی مردد است که در انتخابات مذکور به عنوان کاندیدای شورای شهر گرگان ثبت نام نماید یا خیر؟ در صورت حضور، توسعه گرگان بر مبنای داشته ها و قابلیت های این دیار با نگاه به گرگان به عنوان شهر کانونی شمال و شمال شرق کشور و واجد استعدادهای فرامنطقه ای، محور فعالیت نگارنده و همراهان او خواهد بود. خوشحال میشوم که با نظرات خود به راهنمایی اینجانب بپردازید.

حق جو

درسال حماسه سیاسی ودرانتخابات ریاست جمهوری ، مابه کسی رای می دهیم که به مردم امید به زندگی ببخشد . چراکه بی تفاوتی دولتها باعث شده مسن ترها بخاطراینگه مبادا روزی برای امرارمعاش شرمنده فرزندان ویا دیگران شوندنسبت به آینده مضطرب ونگران باشند وجوانان نیز ازبیکاری به آینده بی علاقه ، افسرده ودچار روزمرگی وخمودگی شده باشند . ، پس اولا" برای سرپرستان خانوار حداقل بیمه بازنشستگی و بیمه خدمات درمانی سهم دولت درنظر گرفته وبه حساب تامین اجتماعی واریزنماید وسهم افراد اختیاری باشد . دوما" برای جوانان بیکارمقرری ماهیانه درنظر بگیرد . متاسفانه نمایندگان مجلس هم تاکنون هیچگونه اقدامی نکرده اند . به عبارتی مانند ملی شدن نفت وگازومنابع طبیعی، منابع انسانی یعنی آحادجامعه نیزملی اعلام بکند. زیرا آرامش حق ما ست. لطفا" جهت ادای دین به جامعه امروزی ونسل های آینده ،اطلاع رسانی کرده وبادیگران درمیان بگذارید.

احمدی

ایام عید با میهمانان سری به این جزیره که قراره کیش دوم بشه رفتیم حتی از سطل زباله برای ریختن زباله هم خبری نبود . از مسولین میراث فرهنگی و گردشگری انتظار می رود حداقل امکانات اولیه لازم در پارکها رو بذارن جزیره نمونه گردشگری پیشکش نمیدانم استانداری گلستان که پیگیر سفر چهارم رئیس جمهور است در مقابل وعده های سفر سوم چی داره به مردم بگه

احمدی

ایام عید با میهمانان سری به این جزیره که قراره کیش دوم بشه رفتیم حتی از سطل زباله برای ریختن زباله هم خبری نبود . از مسولین میراث فرهنگی و گردشگری انتظار می رود حداقل امکانات اولیه لازم در پارکها رو بذارن جزیره نمونه گردشگری پیشکش نمیدانم استانداری گلستان که پیگیر سفر چهارم رئیس جمهور است در مقابل وعده های سفر سوم چی داره به مردم بگه