روز بزرگداشت مولانا جلال الدین محمد بلخی

روز نهم مهرماه بنام نامی شاعر بلندآوازه و عارفی جهان شمول مولانا جلال الدین محمد بلخی نامیده شده است.. فرهنگ ایرانی و ادباء سرزمین بزرگ و تاریخی ایران مورد تعظیم و تکریم تمام ملل آزاده دنیاست؛ زبان شعرا و ادباء این سرزمین نه زبان یک قوم بلکه زبان بیان احساس و شعر و آهنگی دلنشین است.. تا جایی که برخی که سالهای سال با توجه به پرچمهای عاریه‌ای که به آنها داده شده بود و بر خلاف خواست ملتهای خود به انکار این حقیقت می‌پرداختند با وجود انکار آثار این بزرگان و جعل آثاری بنام ایشان سرآخر راهی جز تعظیم و تکریم این بزرگواران نیافتند! که نمونه‌اش همین جعل آثاری به نام نظامی گنجوی شاعر بلندآوازه ایرانی و البته مولانا جلال الدین محمد بلخی در ابعادی کمتر دیده شد است... هر چند که البته در مورد مولانا جز تغییر پسوند اصلی آن یعنی "بلخ" که زادگاه و ماوای این یگانه ادب و عرفان بوده است موفق به جایگزینی دیوان اشعار جعلی بنام او نشدند.

متاسفانه طی سالیان گذشته بشدت در مورد حراست و پاسداری از حدود و صغور فرهنگ ایران زمین بسیار کم کاری شده است. تا جایی که برخی که تاریخ استقلالشان از مام وطن بیش از یکصد سال نگذشته است و طبق عهدنامه‌های بین ایران و روسیه تزاری باید به مام میهن بازگردند، دست به تخریب آثار و کتیبه‌های موجود در مزار نظامی گنجوی زدند که اگر ما همتی کنیم با ارائه پرونده‌هایی به مجامع فرهنگی بین‌الملل چون یونسکو و .. ضمن احقاق حق این بلندآوازگان تاریخ فرهنگ و ادب ایران بزرگ، جلوی تکرار این مسائل را خواهیم گرفت.

هرچند که تاریخ هیچگاه جعلیات را جایگزین واقعیات نخواهد کرد ولی لازم است همانطور که با پیگیری در فیفا نام جعلی از پیشانی خلیج فارس برداشته شد و احقاق حق شد با دیپلماسی قوی فعلی گامهای مهمتری در مجامع فرهنگی جهانی برداشته شود.

از هر چه بگذریم سخن حضرت مولانا سخن مرزهای فیزیکی و سیاسی نیست؛ بلکه سخن از عشق و انسانیت ، دوستی و صلح بین آدمیان و عرفان و ارتباط با آفریدگار خویش است..

نمونه‌ای از شاهکارهای این عارف به حق و طی طریق کرده:

ای قوم به حج رفته کجایید کجایید              

معشوق همین جاست بیایید بیایید

صد بار از آن راه بدان خانه برفتید               

یک بـار از این راه در این خانه درآیید

------------------------------------------------------------------------------------

پ.ن1: امشب برای بازدید از نمایشگاه اقوام ایران زمین رفته بودم که غرفه‌های بسیاری از سرتاسر سرزمین پهناورمان حضور داشتند و البته غرفه‌هایی از کشورهای حوزه بزرگ ایران فرهنگی یعنی افغانستان و پاکستان و عراق و ترکمنستان و البته جای برخی دیگر (تاجیکستان و جمهوری آذربایجان و ترکیه) خالی بود.

پ.ن2: طی بازدید از غرفه افغانستان و احساس قرابت فرهنگی بسیار که بین دو کشور و البته به اعتقاد من یک ملت است و زادگاه مولانای بلخی این افتخار هر دو سرزمین به ظاهر جدای امروزی(ایران و افغانستان) در بلخ است؛ دوباره این مساله ذهنم را درگیر کرد که چرا در آستانه ماه مهر و مهرورزی که ریشه در فرهنگ ایرانی و اسلامی‌مان دارد -و با وجود اینکه قوانین جاری مورد احترام است و از تحمیل هزینه‌ها هم آگاهیم- نباید کودکان مهاجرین افغانی براحتی از فضای آموزش و پرورش ما برخوردار شوند؟؟؟ و آیا ایشان با وجود تمام مسائل و مصائبی که مهاجران برای کشور پذیرنده دارد، بهترین مبلغان و نمایندگان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی در آینده نخواهند بود که با فرزندانشان اینگونه برخورد میکنیم و حضور بالاجبار ایشان در ایران فرصتی ارزشمند و ناخواسته برای سرمایه‌گذاری فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست؟؟؟

/ 14 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر مهدوی

از صداقت و صفای مولانا که در اشعار او مواج است نگفتید! که امروز جهانیان شیفته این گفتمان هستند

محمد زینعلی

مولانا بی شک ستاره ای بی نظیر در آسمان عرفان و اخلاق است[گل]

Amir

آیا به دنبال راهی مطمئن جهت کسب درآمد از اینترنت هستید؟ به چه قدر درآمد ماهیانه فکر می کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به جمع 16000 نفری بازاریابان باشگاه فروشندگان برتر ایرانی بپیوندید. با عضویت در این باشگاه و خرید نرم افزار انحصاری بازاریابی mci5 به درآمد عالی در ماه برسید. http://www.mci5.com/index.php?refid=3302

عمو علی

سلام خوبید؟ این متن یکشنبه 21 مهر در ص 5 جمهوری اسلامی چاپ می شود حادثه در كمين عابران ساكنان ميدان معلم واقع در انتهاي خيابان شهيد بهشتي - تقاطع جرجان شهر گرگان به دليل سرعت بيش از حد خودروها و نبود سرعت‌گير مجبورند شاهد حوادث ناگوار رانندگي كه تا به حال عده‌اي از عابران جان خود را به دليل اين سهل‌انگاري‌ها از دست داده‌اند، باشند كه اين موضوع موجب رعب و وحشت و نارضايتي ساكنان شده است. از مسئولان راهنمايي و رانندگي و سازمان ترافيك شهرداري گرگان تقاضا داريم براي پيشگيري از تكرار حوادث ناگوار رانندگي، در ابتداي شهرك امام حسين، كوي فرهنگيان و ميدان معلم سرعت‌گير نصب كنند. عده‌اي از ساكنان كوي فرهنگيان و شهرك امام حسين - گرگان http://www.jomhourieslami.com/1392/13920721/13920721_06_jomhori_islami_goonagoon_0001.html

علی

سلام صدای انقلاب گرگانی ها جاودانه شد: يک رمان اخیرا چاپ شده در باره 5 آذر گرگان که تمامی شخصیت های آن شخصیت های واقعی مردم گرگان است. در این لینک ها ببینید http://www.ibna.ir/vdchxinzi23n6kd.tft2.html http://www.mehrnews.com/detail/News/2148422 http://www.mehrnews.com/detail/News/2149440 http://www.shahrestanadab.com/Default.aspx?tabid=105&articleType=ArticleView&articleId=2708 لطفا اطلاع رسانی کنید

سلام با مطلب جدیدی بروز و منتظر نگاه سبزتان هستم عزیز و پایدار باشید

hosein

با سلام به مناسبت عید قربان تا غدیر ایکس پیامک در نظر دارد تخفیف های ویژه ای به شما بدهد پنل پیامک با خط اختصاصی 14 رقمی و 3 خط عمومی 8 رقمی و تمامی امکانات فقط 3 هزار تومان پنل ها سالانه می باشد و یک خط اختصاصی برای یک سال به شما داده می شود تعرفه ارزان ارسال برای توضیحات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید 09352278858 بعد از ساعت 5 عصر و یا به ایمیل زیر در تماس باشید hosein_dk@yahoo.com www.xpayamak.ir پنلی که الان با تخفیف به قیمت 3 هزار تومان به فروش می رسد پنل 3 ستاره است.

رضاقنبری

خرج که از کیسه مهمان بود - حاتم طائی شدن آسان بود