مناسبت های اردیبهشتی

ابتدای اردیبهشت ماه تا انتهای آن روزهای مناسبتی بسیاری دارد که یادآوری بسیاری از آنها بدون لطف نیست.

11 اردیبهشت ولادت امام محمدباقر(ع) است که بزرگان مذاهب اسلامی به شاگردی ایشان افتخار کرده‌اند و شهادت امام هادی(ع) در روز 13 اردیبهشت و ولادت امام جوادالائمه(ع) در 20 اردیبهشت و ولادت امیرالمومنین امام علی(ع) و روز پدر در روز 23 اردیبهشت که مناسبتهای مذهبی این ماه هستند.

روزهای بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیراز، شیخ بهائی، ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام روزهایی هستند که با هویت جمعی ایرانیان پیوند خورده‌اند و نمی‌توان از میان آنها یکی را بزرگداشت و دیگری را اهمیتی نداد. این بزرگان حقی عظیم بر ملت ایران در تمام اعصار دارند و بر آنچه که ما امروز به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم دارند. از سعدی و فردوسی و خیام و... قابل گفتن نیست چرا که اولین ابیات و اشعاری که فرزندان این سرزمین می‌آموزند از اشعار این بزرگواران است و از شیخ بهائی هم زیاد سخن گفتن لازم نیست که این ریاضی‌دان و محدث و فیلسوف و منجم مدفون در جوار امام رضا(ع) هم شهره آفاق است و در یک کلام هر کدام در مسیر فرهنگ ایران نقش پررنگی ایفا کرده‌اند.

10اردیبهشت نیز که روز ملی با نام زیبا و جهانی "خلیج فارس" می باشد.

12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مطهری و روز معلم است که مناسبت دیگر همین روز سالروز درگذشت دیگر معلم ایران استاد مسیح‌اله ذبیحی معلم، نویسنده، گرگان‌پژوه و تاریخ‌نگار گرگانی است که با مکتوبات بجای مانده از خود در چند جلد حق بزرگی بر مکتوب نمودن تاریخ و فرهنگ شمال ایران و دیار خود گرگان دارد. متاسفانه در استان گلستان و گرگان به مفاخر شهر کم‌توجهی شده است و مشاهیر گذشته و حال این دیار که تعداد آنها کم نیست جز چند تن چندان بر مردم شناسانده نشده است که این مساله می تواند در سالی که به نام فرهنگ نامیده شده است مورد توجه و بازبینی قرار گیرد که چرا دچار چنین وضعی هستیم. چندی پیش یکی از دوستان خانوادگی از یکی از شهرهای گیلان که به گرگان آمده بود می‌گفت سالها پیش ابهامی درمورد تاریخ و دیارمان گیلان داشتیم با استاد مسیح اله ذبیحی به نحوی ارتباط برقرار می کردیم ولی در گرگان خیابان یا میدانی بر او نامگذاری نشده که در جواب نمیدانستیم چه بگوییم که طی سالهای گذشته ارج درخوری نسبت به این بزرگوار نشده است و خیابان اصلی و مطرحی را به نام این استاد مسلم تاریخ گرگان نکرده‌اند.

سالروز تاسیس سپاه پاسداران ، سالروز شوراها، روز کار و کارگر و سالروز تغییر قبله و شکست آمریکا در صحرای طبس هم مناسبتهای دیگری هستند که در این ماه آمده است.

/ 0 نظر / 20 بازدید